Map

A Life Opening to Sea in Bakirkoy

Bakırköy, Istanbul يناير 21, 2023

$586,116 Selling

Overview
Category Apartments
Square 83 m²
Number of bedrooms 1
Number of bathrooms 1
Number of floors 18
Price $586,116
Description

A Life Opening to Sea in Bakirkoy  

10000-11 ENG

Istanbul is a special place in the world with its mystic ambiance, modern life and Bosphorus. Mesmerizingly, seaview can be seen from almost everywhere in the city. Under these perfect circumstances, Istanbul becomes a very attractive point for people to live in or make investments. 

This apartment, for sale in Bakirkoy offers luxury, comfort and perfect location. It is a perfect home to live in with wide and fresh rooms, well designed kitchen, smart home technology and seaview. Yet, it is also a magnificent real estate for Turkish citizenship investment as property in Istanbul.

It offers 127.7 m² gross and net is 83 m². It is located in Bakirkoy, which is one of the well established parts of Istanbul. You are just minutes away from chic cafes, world famous shopping stores and entertainment areas while you are also taking all the privileges of the complex. It also offers you a luxury life in front of the sea. 

The living area has first class architectural material and design, fitness center, tennis court, basketball court, kids playgrounds, semi olympic pool and indoor pool, green gardens, balconies, terraces, parking lot, 24/7 security system and convenient location. 

  • 600 Meters to Marmaray Line 
  • 2.4 Km to Metro Line 
  • 1.5 Km to Atakoy Marina 
  • 1.5 Km to Capacity Shopping Mall 
  • 2 Km to Marmara Forum Shopping Mall 
  • 3 Km to Bakirkoy State Hospital 
  • 5 Km to Yildiz Technical University 
  • 9 Km to Eminonu 

Turkey Real Estate Citizenship Programs

Türk Vatandaşlığı yatırım programı, yatırımcıların hem Asya Yakası hem de Avrupa pazarlarını satın almalarını sağlar. Türkiye, İstanbul'da yaşamak veya iyi bir yatırım yapmak için ev alabileceğiniz muhteşem bir yerdir. Türk gayrimenkul sektörü her geçen gün büyümektedir.Satılık bu bina tamamen Türk Vatandaşlığı başvuruları için geçerli olup, daire fiyatı ve resmi kıymet takdiri Vatandaşlık başvurusu için gerekli değer olacaktır yani bu ev konut olarak değerlendirilebilir. Türk Vatandaşlığı için ideal bir yatırım fırsatı. Daireyi 3 yıl elinizde tuttuğunuzda hiç şüphesiz çok iyi bir kârla satabileceksiniz.

 Lokasyon

Sakızağacı, Bakırköy, Istanbul


Share this property:

Related properties